Hambaravi Kliinik

Hambaravi Kliinik

Hammaste valgendamine

Hammaste valgendamine on protseduur, millega on võimalik hammaste tooni muuta heledamaks.

Põhjuseid, miks hambad tumenevad, on mitmeid:

  • Suitsetamine
  • Parkaineid sisaldavad toiduained (must kohv ja tee, punane vein, mustsõstrad, rauapreparaadid jt) ja ravimid
  • Vanemaks saades muutuvad hambad tumedamaks, sest hambavaaba kiht kulub ja allolev tumedam hambaluu tuleb rohkem nähtavale. Lisaks muutub hammas vähem läbipaistvaks ja vähem valgust peegeldavaks.
  • Üksiku hamba tumenemist põhjustanud trauma või juureravi, (mille käigus on jäänud veresooned korralikult hambast eemaldamata).
  • Varajases nooruses tarvitatud antibiootikum – tetratsükliin või liiga suur fluoriidi sisaldus joogivees võivad põhjustada nii tugeva hambavärvi muutuse, et see valgendusele ei allu.

NB! Kuna värvimuutuse põhjused on erinevad, siis ei saa ette öelda kui palju ja kui kiiresti hambad valgemaks lähevad, indiviiditi on see väga erinev.

Kõige paremini alluvad valgendamisele kollaka tooniga hambad, veidi halvemini pruunika tooniga ning kõige probleemsemad on hallika tooniga hambad, mis ei pruugigi valgeks minna. Samuti sõltub tulemuse kestvus patsiendi edasisest eluviisist ja soovist hambaid valgena hoida.

Valgendada saab vaid oma hambaid, täidised ja kroonid ( ning muud proteesid) valgendamisega oma värvust ei muuda. Hammaste valgendamiseks on kõige ohutum pöörduda hambaravikabinetti konsultatsioonile. Enne valgendamist hinnatakse hammaste olukorda – ravitud peavad olema kõik hambaaugud ning eemaldatud hambakivi, et hambapinnad oleksid puhtad ja geel saaks mõjuda kõikidele hambapindadele.

Hammaste valgendamist on võimalik teha ka kodus. Selleks võetakse patsiendi hammastest jäljendid, mille põhjal hambalaboris valmistatakse kaped. Kape on individuaalne pehmest läbipaistvast plastmassist valmistatud vorm, mille sisse kantakse valgendusgeeli (karbamiid-peroksiid) ning mis seejärel pannakse hammastele. 

Geeliga kapet võib kanda öösel (geel on aktiivne 8-10 tundi) või mitmel lühemal perioodil päevasel ajal. Kapega valgendamise ajal ei tohi süüa ega suitsetada. Pärast valgendamist pesta kape ja hambad puhtaks.

NB! Kasutada võiks kapesid paar-kolm korda nädalas, et toime hammastele ei oleks väga tugev. Pärast kahe-kolmenädalast kasutamist tuleks teha paus, soovi korral võib hiljem uuesti hambaid valgendada. Negatiivseteks omadusteks võib olla hammaste tundlikkus või kui kape suus hästi ei istu, võib selle äär igemetele suruda ja tekitada igemeärritust. 

Kui geeli kape sisse liiga palju panna ja seda hakkab välja lekkima, võib geel ärritada keelt, kurku ja alla neelates ka magu. Samas positiivseks omaduseks on see, et patsient saab ise doseerida valgendava geeli hulka. Kui patsient tunneb, et hambad muutuvad kuumale-külmale tundlikuks, siis saab ta teha paari päevase-nädalase pausi. Pärast valgendamist pole soovitatav süüa paari tunni jooksul, sest hambaemail on vastuvõtlikum igasugustele pigmenteeruvatele toitainetele.

Hambaravikabinetis läbiviidava valgendusprotseduuri korral puhastatakse esmalt hambad. Igemed kaetakse spetsiaalse igemekaitsegeeliga, et valgendusgeel ei valguks hambapinnalt igemele. Seejärel kantakse hammastele valgendusgeel, mis aktiveeritakse spetsiaalse ZOOM-lambi (või laseri) valgusega. Lambivalgus suunatakse suhu ja lastakse 15 minutit toimida. 

Seejärel puhastatakse geel hammastelt maha ja pannakse uus kiht geeli ning lastakse jälle veerand tundi toimida. Kokku tehakse 3-4 15-minutilist tsüklit. Protseduuri lõpus geel ja igemekaitse eemaldatakse ning hambad loputatakse. Hammaste lõplik värvus saavutatakse paari päeva pärast, mil hamba niiskustase taastub.

Hambaravi kabinetis valgendamise peamiseks eeliseks on mugavus – ei pea kandma kapesid ning kiirus – protseduur kestab ligikaudu 1,5 tundi.

Hammaste valgendust ei soovitata teha rasedatele, rinnaga toitvatele emadele, alla 18 aastastelepatsientidele, suurte täidistega hammaste puhul, allergia või ülitundlikkuse puhul mõne valgendusgeelides kasutatava komponendi suhtes. Samuti ei sobi ZOOM-lambi (ja ka laseri) abil valgendamine juhul, kui esineb tundlikkust valgusreaktsioonide suhtes, fotokemoteraapiat saavatele isikutele ega melanoomi patsientidele. 

Patsientidel, kellel esineb hingamisraskusi või tugev neelamisrefleks, on raske läbida kogu protseduuri, kuna suu peab olema lahti korraga veerand tundi ja nii kolm või neli korda järjest. Samuti pole see protseduur soovitatav raskemate krooniliste haiguste korral.

Broneeri aeg vastuvõtule

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.